Termální lázně Hajdúszoboszló

Hajdúszoboszló je město na jihovýchodě Maďarska s počtem obyvatel přes 23 tis. Od slovenských hranic leží 460 km a cesta trvá asi 4,5 hodiny. V tomto městě se nachází největší lázeňský komplex v Evropě, kam každoročně zavítá tisíce návštěvníků.

Termální lázně Hajdúszoboszló

Tento velký areál je rozdělen na 4 části – Aqua-palace, pláž, Aquapark a léčebné lázně. Nejnovější krytou částí, otevřenou v roce 2010, je Aqua-palace neboli zážitkové lázně. Zábavu si zde užijí všechny věkové kategorie. Na rozloze 15 000 m2 se nachází 20 bazénů, z nichž každý bazén je jedinečný svým prostředím a atmosférou. Dále lze využít vodní masáže, proudy, prameny, bublinkové lázně, vířivky, rodinné a obří tobogány a mnohé další.

Další část areálu se nachází venku o rozloze 30 ha se 13 bazény – jedná se o pláž. Na návštěvníky tady čeká zábava v bazénu s vlnobitím, ve vířivce a především na středozemní mořské pláži, která je největší ve střední Evropě. Děti jistě nadchne pirátská loď a napodobeniny zvířat, které jsou umístěny v dětském bazénu.

V části Aquapark se nachází 9 druhů různých toboganových drah, které startují ze 12 metrové věže. Odvážlivci navíc mohou vyzkoušet kamikadze tobogány, mohutnou skluzavku, „černou díru“ a „šílenou řeku“. Pro děti jsou zde umístěny malé vodopády, sloni v reálné velikosti, vodní hrad, dětská skluzavka a hřiště.

Poslední částí tohoto velkého komplexu jsou samozřejmě léčebné lázně, jež jsou národním léčivým střediskem. Voda v těchto lázních je považována za jedinečnou svým složením. V největším míře obsahuje chlorid sodný a chlorid amonný, v menší míře pak jod, brom, karbonáty, železo, hořčík a další. Voda je vhodná při léčbě revmatických onemocnění, onemocnění pohybového ústrojí, nervových a kožních onemocnění a gynekologických problémech. Lázně mají 3 bazény uvnitř a 4 venku s teplotou vody 32 °C – 38 °C.