Budapešť

Budapešť je hlavním městem Maďarska s celkovým počtem 1,7 mil. obyvatel. Leží 200 km od slovenských hranic a cesta autem zabere něco přes 2 hodiny. Jedná se o jedno z nejnavštěvovanějších měst v celém Maďarsku. Město je nazýváno hospodářským, dopravním a kulturním centrem. Budapešť leží na řece Dunaj a dominantou města je Budínský hrad.

Památky UNESCO

V Budapešti nalezneme památky zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. První z nich je již zmiňovaný Budínský hrad. Je sídlem uherských králů a také je často nazýván Královským palácem.

Další památkou UNESCO je Andrássyho třída. Jedná se o jednu z hlavních a také neznámějších ulic Budapešti. Součástí této ulice je Náměstí hrdinů a Jubilejní linka metra.

Poslední památkou UNESCO jsou budovy na nábřeží Dunaje.

Za lázněmi do Budapešti

Budapešť je oblíbená také díky geotermálním lázním. Nachází se zde více než 120 horkých minerálních pramenů. Každý den je na povrch těmito prameny vytlačeno 70 milionů litrů vody a nejteplejší pramen dosahuje teploty až k 77 °C.

Město se může pyšnit největšími léčebnými lázněmi v Evropě - Széchenyi fürdő. Celý komplex zahrnuje termální koupele pro muže a ženy, termální vanové lázně, slané a bublinkové koupele, a nakonec velké bazény pod širým nebem. Voda působí blahodárně na léčbu revmatických chorob a poruch pohybového ústrojí. Dále je vhodná pro léčení artritidy a neuritidy a pro poúrazovou léčbu.